18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tę historię znają tylko niektórzy. Teraz może poznać ją każdy. Kronika SP 1 w Tychach wyszła drukiem

Redakcja
Kościół Marii Magdaleny ok. roku 1900
Kościół Marii Magdaleny ok. roku 1900 Reprodukcja Jolanta Pierończyk
W poniedziałek, 9 stycznia, o godz. 13 w Muzeum Miejskim rozpocznie się promocja nowego wydawnictwa. Jest to "Kronika szkoły w Tychach". Jest to tekst kroniki najstarszej szkoły w Tychach (dziś Szkoła Podstawowa nr 1 im. Rudolfa Zaręby). Kronikę założono w 1864 roku, prowadzono ją do końca 1953 roku. Ta kronika to ewenement. W jednej księdze znajdują się zapisy w języku niemieckim (z czasów szkoły pruskiej i z czasów okupacji hitlerowskiej) i w języku polskim (z lat 1922-1939 i 1945-1953). Już dziś prezentujemy kilka kart tej publikacji. Są to zapiski z roku 1882.

Rok szkolny 1882/83 rozpoczął się 1 maja 1882 r. Przyjęto 30 chłopców i 39 dziewcząt – razem 69 uczniów. 29 kwietnia powiatowy inspektor szkolny p. Pastuszyk przeprowadził roczny egzamin wielkanocny, po którym zwolniono ze szkoły uczniów, którzy ukończyli już 14. rok życia. Uczniowie ci przyjęli 16 kwietnia w tutejszym kościele parafialnym pierwszą komunię świętą. (...)

Frekwencja na lekcjach, szczególnie w niższych klasach, dzieci z odległych przysiółków była bardzo nieregularna. Dużo lepsza była w wyższych klasach, chociaż i tutaj, ze względu na pojawiający się głównie na Czułowie i na Glince dyfteryt (błonicę), nie była zadowalająca.
W tutejszej szkole rozwiązano w tym roku jedną z od dawna odczuwanych potrzeb, a mianowicie wybudowano masywny budynek gospodarczy dla przechowywania opału dla 3. i 4. nauczyciela.

W tradycyjny sposób świętowano w tutejszej szkole urodziny naszego starego monarchy i rocznicę bitwy pod Sedanem. Oficjalnego festynu dla dzieci nie zorganizowano.

Czwarty nauczyciel, Nitzpon, uczestniczył we wrześniu w trzytygodniowym kursie metodycznym w Głogówku (Oberglogau).

W bieżącym roku przeprowadzono w tutejszym katolickim kościele parafialnym szeroko zakrojoną renowację. Wieża została pokryta blachą cynkową, a dach dachówką. Mury zewnętrzne na nowo otynkowano i pomalowano. Także wnętrze urządzono gustowniej. Rozebrano również główną bramę wejściową na cmentarz, budując nową z piaskowca. W listopadzie tego roku tutejszy kościół świętował jubileusz stulecia powstania.

17 stycznia 1883 r., po ledwo tygodniowej chorobie, na zamku w Pszczynie zmarła w wieku 54 lat księżna Maria z Hochbergów. Przedwczesna śmierć tej wysoko urodzonej osoby pozbawiła biednych powiatu pszczyńskiego często ratującego ich dobroczyńcę. 22 stycznia 1883 r. przewieziono zmarłą do Książa (Fürstenstein), gdzie złożono ją w rodzinnym grobowcu.

Rosnące na polach zboża gwarantowały dobre żniwa, jednak pojawiające się na początku żniw gwałtowane opady deszczu wywołały u rolników poważne obawy. Kłosy zboża, szczególnie już tego zżętego, prawie w 1/3 uległo zniszczeniu.
Projekty budynków szkolnych dla przysiółków najbardziej oddalonych od szkoły – Wartogłowca z Zawiścią i Żwakowa – zostały już zatwierdzone.
[s. 31]
Materiały potrzebne na budowę jednoklasowej szkoły w Żwakowie są już zwiezione i budowa ma zostać ukończona jesienią 1883 r. Natomiast parcela zakupiona na szkołę dla dzieci z przysiółków Wartogłowiec i Zawiść nie spełnia oczekiwań zainteresowanych, więc za zgodą Królewskiego Zarządu w Opolu zakupiono nową parcelę. Tak więc przewidziana dwuklasowa szkoła została zlokalizowana pomiędzy tymi dwoma tak rozrzuconymi przysiółkami i zostanie prawdopodobnie oddana do użytku w 1884 r.
Przegląd liczby uczniów w poszczególnych klasach
Do szkoły uczęszcza:
1. klasa 46 chłopców i 49 dziewcząt, razem 95 uczniów,
2. klasa 56 chłopców i 56 dziewcząt, razem 112 uczniów,
3. klasa 43 chłopców i 49 dziewcząt, razem 92 uczniów,
4. klasa 52 chłopców i 62 dziewczęta, razem 114 uczniów,
5. klasa 45 chłopców i 69 dziewcząt, razem 114 uczniów,
6. klasa 79 chłopców i 71 dziewcząt, razem 150 uczniów,
razem 321 chłopców i 356 dziewcząt, 677 uczniów,

z tego z Tychów 278 uczniów, z Wartogłowca i Zawiści 139, ze Żwakowa 82, Czułowa 94, Mąkołowca 46 i Glinki 38.
Do szkoły uczęszczało 642 katolików,
19 ewangelików,
16 żydów,
razem: 677 uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto