Budżet obywatelski. Głosujesz, decydujesz

Partnerem cyklu jest Sursum Corda

Budżet obywatelski do 2018 roku nie miał odniesienia w prawnych regulacjach, a samorządy same określały zasady funkcjonowania tej formy aktywności społecznej na podstawie specyfiki funkcjonowania danego miasta, gminy czy województwa, a także aktualnych potrzeb. W tym sensie budżet obywatelski wpisywał się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego, które bierze udział w bardziej bezpośredni sposób w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu części środków budżetowych. Już wtedy taką formę aktywności społecznej można było uznać za swoistą część nadzoru publicznego, nawet jeśli odnosiła się ona tylko do niewielkiej części środków finansowych, którymi zarządza samorząd.

Oficjalnie termin budżetu obywatelskiego pojawił się w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych i został uznany za szczególną formę konsultacji społecznych. Ustawa wprowadziła też ogólne ramy funkcjonowania tego typu budżetów i narzuciła pewne obowiązki na samorządy. Zapis odnoszący się do projektu uchwały budżetowej gminy (miasta), z której samorząd nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań, wybranych za pośrednictwem budżetu obywatelskiego. Jednocześnie została określona minimalna wysokość środków przeznaczonych na tego typu partycypację społeczną, która wynosi co najmniej 0,5 % wydatków jednostki samorządowej. Wcześniej wysokość środków była określana przez radę gminy lub miasta i według uznanej praktyki.

Budżet obywatelski w Tychach realizowany jest od 2014 roku. Obecnie trwa procedura VII edycji budżetu obywatelskiego. Zakończony został już etap składania i weryfikacji wniosków złożonych przez mieszkańców. Mieszkańcy za pośrednictwem strony razemtychy.pl mogą zapoznać się z listą i opisem zadań, na które będzie można głosować we wrześniu.

Lista zwycięskich zadań zostanie ogłoszona do 7 października br., a wybrane zadania będą realizowane od stycznia do grudnia 2021 roku.

Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego na terenie Miasta Tychy:

Harmonogram pracy punktów na terenie Miasta Tychy dostępny na stronie: http://umtychy.pl/pomoc-prawna

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, od 16 marca 2020 r. do odwołania zostaje zawieszone udzielanie porad osobiście.

Rejestracja na wizyty

Osoby zainteresowane skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej lub z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zgłaszają taką chęć:

1) telefonicznie pod numerem: (32) 776-32-07 2) pocztą elektroniczną na adres: [email protected]

„Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej w mieście Tychy w 2020 roku jest finansowane z budżetu Miasta Tychy”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto