Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

XI Piknik Rzemieślniczy w Tychach. Promocja kształcenia dualnego w rzemiośle. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
XI Piknik Rzemieślniczy w Tychach
XI Piknik Rzemieślniczy w Tychach Jolanta Pierończyk
XI Piknik Rzemieślniczy w Tychach pod hasłem "Promocja kształcenia dualnego w rzemiośle" odbył się 21 października 2023 r. w tyskiej restauracji Huta Paprocka. Wzięli w niej udział członkowie Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach, przedstawiciele samorządu tyskiego oraz władze powiatu bieruńsko-lędzińskiego i gminy Bieruń, a także dyrektorzy szkół zawodowych i nauczyciele zawodu. Ważnym punktem programu była wystawa na temat historii rzemiosła na ziemi pszczyńskiej przygotowana przez Teresę Chmiel.

XI Piknik Rzemieślniczy rozpoczął się minutą ciszy dla uczczenia zmarłej latem starszej cechu Danuty Pietras. Piknik zorganizował jej zastępca, Zbigniew Kierat, pierwszy podstarszy cechu, znany w regionie przedsiębiorca, właściciel "Huty Paprockiej".
Obecni byli też Andrzej Chwalczyk, drugi podstarszy cechu oraz członkowie zarządu: Jan Drozdek, Stanisław Klimczok i Karol Jakubek.

Promocja kształcenia dualnego w rzemiośle

XI Piknik Rzemieślniczy odbywa się w ramach projektu "Promocja kształcenia dualnego w rzemiośle" finansowanego przez Rządowy Program Polski Inkubator Rzemiosła 2021-2030.
- Do końca roku musimy wykorzystać przyznane środki na cele dualne. Mają być szkolenia, konkursy i w ogóle promocja rzemiosła wśród uczniów, zachęcanie ich do podejmowania tej ścieżki kariery - mówi podstarszy cechu Zbigniew Kierat.

W tej chwili Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach stara się o środki na nowe projekty do realizacji w kolejnych dwóch latach. Projekty już zostały wysłane do Komitetu Spraw Pożytku Publicznego w centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Rzemiosło w Tychach w XIX w.

Jak pokazuje wystawa, historia rzemiosła w Tychach jest długa, ale rozkwit rzemiosła przypada dopiero na XIX wiek. Jak pisze Ludwik Musioł w monografii Tychów, w 1860 r. było w Tychach sześciu kowali, siedmiu krawców, siodlarz, trzech kołodziejów, dwóch tkaczy, sześciu szewców, dwóch murarzy, trzech cieśli, sześciu szynkarzy, jeden kupiec większy, czterech kupców "drobniejszych", trzech piekarzy, stolarz i czterech masarzy. "Rzemieślnicy ci płacili razem w tym roku 203 talary podatku od rzemiosła", czytamy w monografii Musioła.

Cech Rzemiosł i Różnych w Tychach powstał w 1955 r.

Rzemiosło w Tychach w II połowie XX wieku

Bardzo ciekawy jest wycinek z "Rzemieślnika Śląskiego" z 1984 r., w którym czytamy, że 180-tsięczne naówczas Tychy z "przynależnościami", jak określano wówczas należące do Tychów gminy obecnego powiatu bieruńsko-lędzińskiego, a także takie miasta, jak Mikołów, Łaziska i Orzesze miały na tym terenie 1300 zakładów rzemieślniczych (ponad 2,5 tys. pracowników i 476 uczniów. Najliczniejszymi branżami były: budowlano-murarska, instalatorska, elektryczna oraz włókienniczo-odzieżowa.
Jak mówił ówczesny starszy cechu, Józef Biolik, za mało było zakładów kowalskich, zduńskich dekarskich i szewskich, szklarskich, malarskich, introligatorskich i kaletniczych, a także pralni chemicznych.
Zaznaczył natomiast, że w cechu jest dużo rzemieślników ze średnim i wyższym wykształceniem.

Kryształy z Bijasowic

Dużą ciekawostką jest artykuł o kryształach z... Bijasowic (dzielnica Bierunia). "W bijasowickim warsztacie Tadeusza Zajasa kryształy otrzymują swój ostateczny szlif, wystrój i blask", czytamy w artykule na wystawie. Projektowaniem wzorów zajmował się tam mistrz Helmut Jungmann.

Z bijasowickiego warsztatu Tadeusza Zajasa "wychodzą" wyroby kryształowe najwyższej jakości. Są sprzedawane w Katowicach i w innych miastach naszego województwa, a także poza jego granicami. Ostatnio pięknie artystycznie wykonane talerze i puchary kryształowe z akcentami 30-lecia PRL eksponowane były w Warszawie w czasie trwania katowickiej "Panoramy XXX-lecia". Za te właśnie wyroby kryształowe Tadeusz Zajas otrzymał dyplom uznania

, czytamy w artykule.
Autor także dodał: "Warsztat szlifowania kryształów w Bijasowicach to nie tylko wytwórnia, ale także kuźnia młodych kadr szlifierskich. Aktualnie w warsztacie pobiera naukę 6 uczniów: 4 dziewczyny i 2 chłopców. Uczęszczają oni do Szkoły Rzemieślniczej w Katowicach.

Te i inne ciekawostki goście XI Pikniku Rzemieślniczego w Tychach mogli znaleźć na wystawie przygotowanej przez Teresę Chmiel.

W programie XI Pikniku Rzemieślniczego w Tychach był także krótki kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto