18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie ludziom zgotowali ten los. XVI Konkurs Plastyczny w Tychach

Jolanta Pierończyk
Ludzie ludziom zgotowali ten los. Praca konkursowa
Ludzie ludziom zgotowali ten los. Praca konkursowa Rep. Jolanta Pierończyk
Ludzie ludziom zgotowali ten los to hasło międzynarodowego konkursu plastycznego, który po raz 16. odbył się w Tychach. Organizatorem jest MDK nr im. Artystów Rodu Kossaków pod dyrekcją Teresy Wodzickiej.

Do 19 kwietnia w MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach można oglądać wystawę najlepszych prac nadesłanych na XVI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Ludzie ludziom zgotowali ten los. Ile było prac?

W tym roku jury przejrzało 1003 prace (762 z Polski, 165 z Włoch, 32 z Czech, 26 z Ukrainy, 9 z Rosji, 7 z Białorusi i 2 z Wielkiej Brytanii) i nagrodziło 24 z nich, wyróżnieniami uhonorowało 34, 95 zakwalifikowało na wystawę pokonkursową. Jednym z jurorów był były więzień KL Auschwitz, Jerzy Maria Ulatowski.

Ludzie ludziom zgotowali ten los. Temat tegorocznej edycji

W tegorocznej edycji – prócz pokazania obozowej codzienności oraz historii uwięzienia patrona konkursu, Augusta Kowalczyka – organizatorzy oczekiwali, jak czytamy w katalogu wystawy, artystycznej wypowiedzi na temat roli muzeów i miejsc pamięci w budowaniu i utrwalaniu wiedzy o Auschwitz i Holokauście oraz roli ocalałych byłych więźniów.

Ludzie ludziom zgotowali ten los. Ubywa Świadków Historii

Co roku podczas uroczystości podsumowania konkursu i rozdania nagród młodzi artyści mają okazję spotkać się z nimi, wysłuchać ich wspomnień. Niestety, jest ich coraz mniej. Jeszcze rok temu o swojej obozowej przeszłości opowiadał Florian Granek (rocznik 1923), który miał niepełna 19 lat, kiedy stał się numerem 28.867. Mimo ciężkiej pracy i chorób oraz udziału w Marszu Śmierci w styczniu 1945 roku, udało mu się przeżyć. Zmarł w listopadzie 2013, przeżywszy 90 lat.
Jeszcze dwa lata temu historię swojej słynnej ucieczki z karnej kompanii opowiadał aktor August Kowalczyk (rocznik 1921), który miał 19 lat, gdy stał się numerem 6804. Zmarł w lipcu 2012 roku. Brakło mu pół miesiąca do 91. urodzin.
Wcześniej zmarł jeszcze Grzegorz Czempas, tyszanin, który również przez lata spotykał się z uczestnikami konkursu.
W tym roku swoje obozowe opowieści przedstawili już tylko Jerzy Maria Ulatowski z Warszawy, Jerzy Fijołek i Barbara Puc, urodzona w Auschwitz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto