Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Master Odpady w Tychach: Wyciskają ze śmieci, co się tylko da. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Firma Master Odpady w Tychach
Firma Master Odpady w Tychach Jolanta Pierończyk
Master Odpady w Tychach. Codziennie trafia tu około 500 ton odpadów z Tychów, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Kobióra i Wyr. Rocznie - ok. 130 tys. ton. Wyciskają tu z tych śmieci, co się tylko da. Powstaje z nich m.in. ziemia kompostowa, paliwo alternatywne W 2020 r. aż 57 proc. odpadów dostało drugie życie, tylko 43 proc. trafiło na wysypisko.

Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych "Master" w Tychach powstał z założeniem, że na wysypisko śmieci będzie trafiać 49 proc. przywiezionych odpadów komunalnych. Ponad połowie trzeba dać drugie życie, w różnej postaci. Jako surowce wtórne (makulatura, szkło, plastik) lub RDF, czyli paliwo alternatywne.

- RDF powstaje z mieszaniny odpadów całkowicie niechcianych acz o wysokim (między 15 a 20 J/kg) współczynniku energetycznym. Rocznie mamy tego 20-25 tys. ton. Korzystają z tego paliwa np. cementownie, które do naszego paliwa dodają sobie granulat z opon i mają opał dwa razy tańszy od węgla - tłumaczy prezes Mieczysław Podmokły.

Od kilku lat Master produkuje też ziemię kompostową ze skoszonych traw, zeschłych liści oraz innych odpadów ogrodowych. Cieszy się dużym wzięciem wśród rolników.

Naturalny nawóz i polepszacz gleby z odpadów komunalnych

Wszystko to przyczyniło się do jeszcze większego zmniejszenia odpadów wyrzucanych na wysypisko. W 2020 r., w piątym roku funkcjonowania zakładu, na wysypisko trafiło 43 proc. przyjętych odpadów.

- Naszym celem jest ok. 35, nawet 30 proc. odpadów nadających się już tylko na wysypisko - mówi prezes Mieczysław Podmokły. - Możliwości tkwią m.in. w gruzie, który teraz trafia na wysypisko, ale chcemy go również przetwarzać na kruszywo do wykorzystania pod różnego rodzaju budowy.

Jeszcze w tym roku odciek z zepsutych warzyw i owoców oraz innych odpadów kuchennych, z których tworzy się biogaz będzie oddawany rolnikom jako polepszacz gleby. To też zmniejszy ilość odpadów zawożonych na wysypisko.

Zmniejszanie odpadów wyrzucanych na wysypisko jest istotne m.in. z tego powodu, że ma ono ograniczoną pojemność. W obecnym kształcie może istnieć jeszcze trzy-cztery lata.

- Mamy już opracowaną dokumentację techniczną wraz z opiniami branżowymi i złożony wniosek do marszałka województwa śląskiego o podniesienie istniejącej rzędnej składowiska o 4 m wysokości. To da możliwość składowania tam odpadów resztkowych, które już nie nadają się do odzysku i recyklingu przez kolejne 4-5 lat, do ok. 2030 roku - mówi prezes Mastera.

Firma Master Odpady w Tychach

Master Odpady w Tychach: Wyciskają ze śmieci, co się tylko d...

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto