Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tychy. Elżbieta Węgrzyn nie żyje. Była założycielką pierwszej w Polsce Szkoły Suzuki

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn Szkoła Suzuki Tychy - profil Facebookowy
Tychy. Elżbieta Węgrzyn nie żyje. Była założycielką pierwszej w Polsce Szkoły Suzuki opartej na metodzie japońskiego mistrza, Shinischiego Suzuki, który pokazał, jak uczyć bez nut dzieci grania na instrumencie już w wieku 2 lat. Szkoła Suzuki Elżbiety Węgrzyn powstała w Tychach, w 2002 r. W 2013 r. jej najmniejszą orkiestrę świata złożoną z 60 kilkuletnich muzyków zobaczyła cała Polska w telewizyjnym programie "Mam talent". W Szkole Suzuki Elżbiety Węgrzyn gry na skrzypcach uczyły się m.in. dzieci braci Golców.

Elżbieta Węgrzyn nie żyje. Miała 46 lat. Jeszcze wczoraj, 30 stycznia 2022, na profilu Facebookowym Szkoły Suzuki Tychy zamieściła podziękowania dla "kolegów i koleżanek Suzukowców" za datki na jej leczenie (od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową) i prosiła o 1 proc. na ten sam cel także w tym roku. "Życzę wszystkim dużo zdrowia!!! Serdecznie pozdrawiam. Ela Węgrzyn".

Ten post zamieściła 30 stycznia 2022 o 16.02. Kilkanaście godzin później, 31 stycznia 2022, o jedenastej na profilu Facebookowym Szkoły Suzuki Tychy pojawiła się smutna wiadomość o śmierci Elżbiety Węgrzyn, niezwykłej nauczycielki gry na skrzypcach niezwykłą metodą. Była jej pionierką w Polsce.

Nie była rodowitą tyszanką. Pochodziła z Krosna. Tam skończyła podstawową szkołę muzyczną i wybrała liceum muzyczne w Krakowie, gdzie potem podjęła tez studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec u Kai Danczowskiej. Od początku chciała być nauczycielką gry na skrzypcach. Nie satysfakcjonowało ją jednak uczenie tradycyjną metodą i kiedy tylko usłyszała o nowej metodzie japońskiego mistrza, Shinischiego Suzuki, od razu zagłębiła się w ten temat.

Swoją metodę Shinichi Suzuki oparł na prostym założeniu: jeśli wszystkie dzieci potrafią nauczyć się swojego języka ojczystego, to wystarczy przełożyć rzeczywistość, która towarzyszy temu procesowi, na nauczanie muzyki i efekty powinny być tak samo znakomite. I tak się stało: miliony dzieci na całym świecie tą metodą uczą się gry na instrumentach na wszystkich kontynentach.

Elżbieta Węgrzyn skończyła odpowiedni kurs, zrezygnowała z etatu w szkole państwowej i otworzyła własną Szkołę Suzuki. W Tychach.

Szkoła Suzuki w Tychach powstała w 2002 roku, jako pierwsza i największa placówka tego typu w Polsce. Od początku pomyślana była jako miejsce, w którym bardzo małe dzieci - już od 2. roku życia - mogą kształcić się nie tylko muzycznie, ale także rozwijać się wszechstronnie.

Szkoła Suzuki Tychy na samym początku miała ... pięcioro uczniów.

- Kiedy zaczynaliśmy, maleńkie, dziecięce skrzypce o rozmiarze 1/32 trzeba było sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych, a dziś można tu kupić skrzypeczki jeszcze mniejsze, o rozmiarze 1/64, trochę większe od breloczka - powiedziała nam Elżbieta Węgrzyn przy okazji jubileuszu 10-lecia, który odbył się pod patronatem "Dziennika Zachodniego".

Szkoła Suzuki Tychy bardzo szybko się rozwijała. W 10. roku istnienia liczyła już prawie 100 uczniów, a w ciągu tej dekady przewinęło się przez tę szkołę około 1000 osób. Aż 75-80 proc. uczniów kontynuowało naukę muzyki w tej szkole, nauki ogólne pobierając w normalnych szkołach, około 10-15 proc. decydowało się na szkołę muzyczną. Tylko niewielki odsetek odkrywał w sobie inne pasje i rezygnował z regularnej nauki gry na instrumencie.

Po kilku latach oferta szkoły poszerzyła się o wiolonczelę dla najmłodszych.

Kilka lat po otwarciu Szkoły Suzuki Tychy zaczęła się organizacja Tyskich Dni Suzuki, w czasie których młodzi muzycy mieli okazję doskonalenia swoich umiejętności pod kierunkiem zagranicznych nauczycieli: ze Szwajcarii, z Danii, Włoch, Wielkiej Brytanii, a nawet Japonii. Tyskie Dni Suzuki miały swoją edycję zimową (w Tychach) i letnią (na wyjeździe). Uczestniczyło w nich około 200 dzieci w wieku od 2 do 18 lat.

Choroba Elżbiety Węgrzyn zmusiła ją do zamknięcia szkoły, ale nie zaprzestała uczenia. Skoncentrowała się na kształceniu następców (była jedną z dwóch w Polsce trenerek metody Suzuki).

Rok temu, 17 stycznia 2021 r. na profilu Facebookowym Szkoły Suzuki Tychy zamieściła informację o rozpoczęciu naboru na szkolenie ESA (European Suzuki Association) dla nauczycieli skrzypiec na trzech stopniach, zaznaczając, że każdy kandydat, prócz wykształcenia muzycznego, musi mieć także wielkie serce do muzyki i dzieci.

Elżbieta Węgrzyn miała ogromne serce do muzyki i dzieci, ale też w ogóle do ludzi. Była osobą niezwykle ciepłą, serdeczną, zawsze promiennie uśmiechniętą.

Z wpisu sprzed roku wiemy, że nie mieszkała już w Tychach. Jako swój nowy adres podała Łęki Dukielskie. I tam zamierzała się spotykać ze swoimi uczniami. "Nie wyobrażam sobie spotykać się wyłącznie online. Wszyscy mamy nadzieję, że ta pandemia w końcu przestanie nas nękać i że będzie można poprzytulać się nawet z nieznajomym Liczę też, że za niedługo zaproszę moich podopiecznych w moje piękne "prawie" Bieszczady. Co miesiąc jestem także w Krakowie, czasem w Tychach, Rybniku, czy Skoczowie", napisała 17 stycznia 2021.

Tychy zawdzięczają jej wieloletnią promocję nie tylko w całym kraju, ale także na świecie.

Pogrzeb zmarłej 31 stycznia 2022 r. Elżbiety Węgrzyn odbędzie się w sobotę, 5 lutego, o godz. 12 w kościele NSPJ w Łękach Dukielskich.
Transmisja z ceremonii pogrzebowej - na stronie internetowej parafii
http://www.stowlekidukielskie.dukla.org/Prafialne/infoparafialne.htm?fbclid=IwAR3_BTy8RPtsn1KE_ZZCVw224_V1GFw4HT-mxLOnO75Wnd85uGg-gftp03Q

ZOBACZ TAKŻE
Tak grała orkiestra złożona z najmniejszych muzyków świata
Pogrzeb Elżbiety Węgrzyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto