Nasza Loteria

Wystawa ponad 200 prac Edwarda Dwurnika. Co prezentowały dzieła sztuki?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Konrad Szukalski wskazuje na wkomponowane w obraz zdjęcia z młodości sportretowanej pary starszych już ludzi
Konrad Szukalski wskazuje na wkomponowane w obraz zdjęcia z młodości sportretowanej pary starszych już ludzi Jolanta Pierończyk
Do 25 czerwca 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach prezentowano ponad 220 dzieł Edwarda Dwurnika. Wystawa łączyła ze sobą tematykę pokazywanych obrazów z surowym wnętrzem odrestaurowanej browarowej hali. Od 1 lipca w tym samym miejscu można już podziwiać wystawę pod tytułem „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”.

Do 25 czerwca 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach mogliśmy podziwiać ponad 220 najbardziej uznanych dzieł z twórczego dorobku Edwarda Dwurnika. Był to jeden z najbardziej kreatywnych i twórczych polskich artystów, którego artystyczne dziedzictwo obejmuje aż 3,5 tysiąca obrazów i 10 tysięcy rysunków.

Wystawa prac Edwarda Dwurnika

Wystawa prezentowanych w Tychach prac łączyła ze sobą tematykę pokazywanych obrazów z surowym wnętrzem odrestaurowanej browarowej hali. Groteskowa, często brutalna peerelowska rzeczywistość, jaką pokazują wystawiane prace, doskonale pasuje do surowych ścian, przemysłowego sufitu i przemysłowych kafli dawnej Warzelni.

Przestrzeń Browaru Obywatelskiego doskonale nadaje się do ukazania ogromnych prac takich jak „Bitwa pod Grunwaldem” oraz zbliżony w rozmiarze „Hołd Pruski”. Widz nie jest przytłoczony rozmiarem, a duża przestrzeń pozwala na spokojne kontemplowanie poszczególnych scen - a takich prac Dwurnika nie brakuje. Podczas prezentacji obrazów olejnych, widzimy szare dni peerelowskiej egzystencji, ludzi zniszczonych wegetacją w kraju „Demokracji Ludowej”, echa sowieckich wpływów i ponure wspomnienia stanu wojennego. Na wystawie ukazane były wszystkie te dzieła Dwurnika, które przyczyniły się do jego nieśmiertelności. Zapisania na stałe w polskiej kulturze.

Nie zabrakło również kolaży czy rysunków z lat 60./70., które umieszczone zostały w drugiej sali - już nieindustrialnej. Pokazują one początki twórczości artysty. Większość pokazywanych prac pochodzi ze słynnych cykli malarskich Dwurnika - „Sportowcy”, „Robotnicy”, „Podróże autostopem”.

Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera

Dopiero co zakończyła się wystawa prac Edwarda Dwurnika, a gospodarze Tichauer Art Gallery w Tychach organizują już kolejną pod tytułem „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”. Wystawa prezentuje 90 dzieł artysty i przenosi widza w świat malarstwa tworzonego ręką mistrza. Jego malarstwo dotykało spraw drażliwych, prowokując do dyskusji i wywołując kontrowersje. Artysta i jego twórczość znalazły trwałe miejsce w polskiej kulturze. Poczucie humoru i moralizatorsko-publicystyczny wydźwięk obrazów, nakreśla narrację artysty, która zaskarbiła sobie niezliczone grono miłośników. Bez względu na niesione tym konsekwencje, artysta pozostawał wiernym swojemu punktowi widzenia, zawsze zachowując w tej kwestii indywidualizm.

Jerzy Duda-Gracz porusza odbiorcę swoim malarstwem. Jego emocjonalny, pełny tęsknoty nastrój jest niezwykle charakterystyczny i identyfikowany z nazwiskiem twórcy. Sztukę artysty można podziwiać od 1 lipca do 24 września w Tichauer Art Gallery w Tychach na ulicy Browarowej 21. (więcej TUTAJ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto