Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa ponad 200 prac Edwarda Dwurnika. Co prezentowały dzieła sztuki?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Konrad Szukalski wskazuje na wkomponowane w obraz zdjęcia z młodości sportretowanej pary starszych już ludzi
Konrad Szukalski wskazuje na wkomponowane w obraz zdjęcia z młodości sportretowanej pary starszych już ludzi Jolanta Pierończyk
Do 25 czerwca 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach prezentowano ponad 220 dzieł Edwarda Dwurnika. Wystawa łączyła ze sobą tematykę pokazywanych obrazów z surowym wnętrzem odrestaurowanej browarowej hali. Od 1 lipca w tym samym miejscu można już podziwiać wystawę pod tytułem „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”.

Do 25 czerwca 2023 roku w Tichauer Art Gallery w Tychach mogliśmy podziwiać ponad 220 najbardziej uznanych dzieł z twórczego dorobku Edwarda Dwurnika. Był to jeden z najbardziej kreatywnych i twórczych polskich artystów, którego artystyczne dziedzictwo obejmuje aż 3,5 tysiąca obrazów i 10 tysięcy rysunków.

Wystawa prac Edwarda Dwurnika

Wystawa prezentowanych w Tychach prac łączyła ze sobą tematykę pokazywanych obrazów z surowym wnętrzem odrestaurowanej browarowej hali. Groteskowa, często brutalna peerelowska rzeczywistość, jaką pokazują wystawiane prace, doskonale pasuje do surowych ścian, przemysłowego sufitu i przemysłowych kafli dawnej Warzelni.

Przestrzeń Browaru Obywatelskiego doskonale nadaje się do ukazania ogromnych prac takich jak „Bitwa pod Grunwaldem” oraz zbliżony w rozmiarze „Hołd Pruski”. Widz nie jest przytłoczony rozmiarem, a duża przestrzeń pozwala na spokojne kontemplowanie poszczególnych scen - a takich prac Dwurnika nie brakuje. Podczas prezentacji obrazów olejnych, widzimy szare dni peerelowskiej egzystencji, ludzi zniszczonych wegetacją w kraju „Demokracji Ludowej”, echa sowieckich wpływów i ponure wspomnienia stanu wojennego. Na wystawie ukazane były wszystkie te dzieła Dwurnika, które przyczyniły się do jego nieśmiertelności. Zapisania na stałe w polskiej kulturze.

Nie zabrakło również kolaży czy rysunków z lat 60./70., które umieszczone zostały w drugiej sali - już nieindustrialnej. Pokazują one początki twórczości artysty. Większość pokazywanych prac pochodzi ze słynnych cykli malarskich Dwurnika - „Sportowcy”, „Robotnicy”, „Podróże autostopem”.

Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera

Dopiero co zakończyła się wystawa prac Edwarda Dwurnika, a gospodarze Tichauer Art Gallery w Tychach organizują już kolejną pod tytułem „Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera”. Wystawa prezentuje 90 dzieł artysty i przenosi widza w świat malarstwa tworzonego ręką mistrza. Jego malarstwo dotykało spraw drażliwych, prowokując do dyskusji i wywołując kontrowersje. Artysta i jego twórczość znalazły trwałe miejsce w polskiej kulturze. Poczucie humoru i moralizatorsko-publicystyczny wydźwięk obrazów, nakreśla narrację artysty, która zaskarbiła sobie niezliczone grono miłośników. Bez względu na niesione tym konsekwencje, artysta pozostawał wiernym swojemu punktowi widzenia, zawsze zachowując w tej kwestii indywidualizm.

Jerzy Duda-Gracz porusza odbiorcę swoim malarstwem. Jego emocjonalny, pełny tęsknoty nastrój jest niezwykle charakterystyczny i identyfikowany z nazwiskiem twórcy. Sztukę artysty można podziwiać od 1 lipca do 24 września w Tichauer Art Gallery w Tychach na ulicy Browarowej 21. (więcej TUTAJ)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto