MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne za nami. Poznaj zwycięzców

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Gala wręczenia nagród XLVIII Tyskich Spotkań Teatralnych
Gala wręczenia nagród XLVIII Tyskich Spotkań Teatralnych Teatr Mały/ Agnieszka Seidel-Kożuch
XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne za nami. W ciągu trzech dni jury obejrzało siedem przedstawień konkursowych wybranych spośród około 60 i zdecydowało o przyznaniu Grand Prix Teatrowi OdRuchu za spektakl "Karma". Nagrodę otrzymał Teatr Ziemi Chełmskiej za spektakl "Stąd". Były też wyróżnienia i nagrody aktorskie. Podczas forum teatralnego każdy zespół miał okazję poznać plusy i minusy swoich przedstawień.

XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne. Nagrody i wyróżnienia

Grand Prix 48. Tyskich Spotkań Teatralnych w wysokości 12 000 zł otrzymał spektakl „Karma” w reż. Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej w wykonaniu Teatru OdRuchu działającego przy MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

▪️Nagrodę w wysokości 6000 zł jury przyznało spektaklowi „Stąd” w reż. Marcina Wąsowskiego w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej.

▪️Wyróżnienie w wysokości 4000 zł przyznano za spektakl „Last Minute” w reż. Iwony Woźniak dla Teatr Naumiony z Ornontowic.

▪️ Wyróżnienie w wysokości 4000 zł za spektakl „Ojcowie” w reż. Błażeja Biegasiewicza dla Studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

▪️Nagrodę aktorską w wysokości 2000 zł otrzymała Magdalena Owczarek z Teatru Naumiony za rolę matki w spektaklu „Last Minute”.

▪️Nagrodę aktorską w wysokości 2000 zł otrzymał Jakub Maćkowiak z Teatru Teatr T.C.R. za rolę Młodego w spektaklu „C.P.K.- Całkiem Piękny Kraj”.

Spektakle oceniało jury w składzie: prof. Krystyna Duniec, Adam Sajnuk, Agnieszka Kulińska oraz Igor Gorzkowski.

W sobotę, 26 listopada, odbyło się forum teatralne, które jest spotkaniem uczestników z jurorami. To czas oceny, wymiany uwag. A oto, co zostało powiedziane o dziełach zespołów z naszego terenu: Teatru Naumiony z Ornontowic oraz tyskich teatrów OdRuchu i T.C.R.

Wzruszający monolog matki w "Last Minute"

W "Last Minute" w wykonaniu Teatru Naumiony z Ornontowic publiczność zobaczyła problem zamykania kopalni, z którą na co dzień związani są nawet niektórzy członkowie tego zespołu. Zobaczyła różne spojrzenia na problem przez różnych reprezentantów tego górniczego środowiska.

- Czuło się, że to jest wasz temat i mówicie w swojej sprawie - powiedział Adam Sajnuk, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru WARSawy.

- Spektakl zrobił na mnie wrażenie bo reprezentuje nie najlepiej jeszcze rozpoznaną, ale niezmiernie ważną tradycje teatru ludowego. Jest to wkład w teatr, który chciał rozmawiać z szeroką i własną publicznością - powiedziała prof. Krystyna Duniec z Zakładu Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN, dodając, że ten spektakl ukonkretnia to, co teoretycznie niby bierze się pod uwagę, ale niewiele się wokół tego dzieje.

Najbardziej podobała się w tym przedstawieniu Magdalena Owczarek, która zagrała matkę.

- Chciałem pani podziękować za ten monolog. Był wzruszający i choć nie znam gwary, nie miałem problemu ze zrozumieniem niczego, był bardzo komunikatywny. I szczery. Pomyślałem, że niewiele zawodowych aktorek mogłoby takiego poziomu szczerości dotknąć. Było to dla mnie bardzo poruszające na przestrzeni całego spektaklu - powiedział Adam Gorzkowski.

"Karma" - przyjemność intelektualna i estetyczna

"Karma" to spektakl, który zasłużył na Grand Prix. Jury doceniło "przeniesienie tekstu na sytuację choreograficzną, co się rzadko udaje a tu miało dużą siłę wiarygodności".
Powiedziano m.in. że była to przyjemność intelektualna i estetyczna.

CPK, czyli konkretna propozycja dialogu społecznego

"CPK-Całkiem Piękny Kraj" to rzecz o planach wysiedlania, przesiedlania, bo nikt się nie waha przed burzeniem domów, które stoją na trasie projektowanej inwestycji.

- To bardzo konkretna propozycja dialogu społecznego. To pokazanie wpływu władzy na jednostkę i związane z tym dramaty. Konwencja trochę performatywna, trochę kabaretowa. Jest kabaretowe zainscenizowanie konferencji z mieszkańcami, która jest konferencją pozorną. Ma służyć przekonaniu, że oto podejmowany jest dialog społeczny, ale naprawdę wszystko już jest przesądzone, losy tej społeczności są już dawno określone - powiedziała Agnieszka Kulińska z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

- To są problemy kryzysu cywilizacji. Technologia idzie naprzód, a człowiek pozostaje na poziomie pierwotnych instynktów - dodała prof. Krystyna Duniec.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne za nami. Poznaj zwycięzców - Dziennik Zachodni

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto