MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powołano nowy skład rady nadzorczej CPK. Informacje prosto z rządu

OPRAC.: PAP
Decyzją rządu powołano nowy skład rady nadzorczej CPK.
Decyzją rządu powołano nowy skład rady nadzorczej CPK. Lucyna Nenow / Polska Press
W środę powołany został nowy skład rady nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny, a w najbliższych dniach będą kolejne zmiany - poinformował w Sejmie pełnomocnik rządu ds. CPK. Przygotowywany ma być także audyt CPK.

Spis treści

Zmiany w Centralnym Porcie Komunikacyjnym

W środę 17 stycznia doszło do zmian w Centralnym Porcie Komunikacyjnym:

Dzisiaj został powołany nowy skład rady nadzorczej spółki, a kolejne zmiany nastąpią w najbliższych dniach - mówi pełnomocnik rządu ds. CPK, Maciej Lasek.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego m.in. budowę nowego lotniska centralnego dla Polski, oraz inwestycje towarzyszące - m.in. linie kolejowe, drogi ekspresowe i autostrady.

Lasek powiedział, że w ostatnim czasie, jako pełnomocnik, wykonywał prawa z udziałów w spółce CPK w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, jedynego udziałowca spółki.

W ten sposób zachodzą zmiany w organach spółki, które umożliwią lepszą współpracę przy projekcie, ale także przy jego weryfikacji - dodaje.

Po przeprowadzonej analizie uznano, że działający przy pełnomocniku zespół doradczy, „pomimo płatnej formuły, nie wypracował żadnych sensownych, użytecznych rekomendacji”. „Dlatego jedną z moich pierwszych decyzji było rozwiązanie tego gremium” - dodawał.

Będą audyty w CPK

Lasek zapowiedział również, że przygotowywane jest „uruchomienie audyty, który pozwoli prześledzić zarówno działalność spółki, jak i pełnomocnika”. Audytem będą objęte analizy dotyczące m.in. projektu oraz innych zadań CPK pod kątem ich zasadności oraz sposobu realizacji, a także decyzji i zobowiązań finansowych z nich wynikających. Według pełnomocnika rządu ds. CPK audytowi ma również podlegać struktura organizacyjna spółki, kadry „w ujęciu ilościowym i jakościowym”.

Audyt ma również obejmować zamówienia i kontrakty. Jego zdaniem te ostatnie będą ważnym jego elementem. Dodał, że chodzi zarówno o kontrakty zrealizowane, jak i te w realizacji.

Trudno znaleźć uzasadnienia dla niektórych wydatków, np. tzw. planu społeczno-gospodarczego, gdzie limit wydatków w Programie wieloletnim na lata 2020-2023 został wskazany na ćwierć miliarda złotych (249 mln zł) - mówi Lasek.

Dodał, że ostatnie dni pokazały, iż „swoisty sponsoring dotyczył różnych zadań np. tych określanych przez media, jako ołtarz plus”. Media informowały, że spółka CPK przeznaczyła 400 tys. zł na renowację trzech ołtarzy w jednym z kościołów położonych niedaleko Baranowa. Lasek przekonuje, że wszystkie wydatki będą podlegały weryfikacji.

CPK będzie rozwijane

Zdaniem pełnomocnika „rozwój mazowieckich portów lotniczych jest niezbędny i musi poprzedzić potencjalną budowę nowego lotniska centralnego”. Ocenił, że nazywanie dotychczas obowiązującego harmonogramu realizacji projektu CPK realistycznym, gdzie pierwsze loty z CPK miały się odbyć w 2028 r., „wymaga - łagodnie mówiąc - dużej odwagi cywilnej”.

Będziemy oczywiście działali w ramach uwarunkowań wytworzonych przez poprzedników, ale nie będziemy niewolnikami decyzji podejmowanych przez poprzedników. Poszukamy właściwej ścieżki rozwojowej dla wszystkich - nie tylko dla mazowieckich portów lotniczych - powiedział Maciej Lasek.

Zapewnił, że wszystkie decyzje dotyczące CPK będą bazowały na analizach.„Po audycie będę gotów do szczegółowego odpowiadania na pytania, co przemawia za budową CPK, a co przemawia przeciw” - powiedział. Zastrzegł też, że na razie nie może wskazać, jakie będę jego rekomendacje dla Rady Ministrów w sprawie kontynuowania i zakresu programu CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów ma być wybudowany Port Lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powołano nowy skład rady nadzorczej CPK. Informacje prosto z rządu - Strefa Biznesu

Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto